International Sempervivum forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma

2 posters

Go down

Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma Empty Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma

Post by I'm the 1 Tue Oct 14, 2008 12:46 pm

Evo, ovdje sam pronašla podatak, da u Hrvatskoj ima 4 vrati avtohtonih Sempervivuma:

http://croatica.botanic.hr/~toni/kormofita-PDF/kormofita-13.pdf

Sam vrag bi ga znal, koje vrste su to.

Pored S. tectoruma još ..????
I'm the 1
I'm the 1
Admin

Number of plants : 2.000 Posts : 5336
Join date : 2008-06-14
Location : Ljubljana, Slovenia, European Union

Back to top Go down

Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma Empty Re: Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma

Post by Marko.D Thu Jan 14, 2010 6:33 pm

Problem je taj što se kod nas nitko ne bavi njima (ni Crasulaceaema općenito).
Koga god sam pitao na Botaničkom zavodu o njima, nitko mi baš nije znao reći puno. Dio problema je i taj što su mnoge planine u Dalmatinskoj zagori (gdje puno ovih biljaka raste) još pod minama.
Marko.D
Marko.D
Golden Rosette
Golden Rosette

Number of plants : 200 Posts : 354
Join date : 2008-10-05
Location : Jaksic, Croatia

Back to top Go down

Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma Empty Re: Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma

Post by I'm the 1 Fri Jan 15, 2010 6:48 am

Narcoleptic, u Sloveniji ima samo dvoje ljudi (od više od 2 milijuna) koji imamo ponešto pojma o sempićima - to smo ja i Jure.

Ja sam poćela sa otkrivanjem avtohtonih vrsta u Sloveniji na nadmorskoj visini od oko 500m i 500 metara od prvog kafiča, haha! Ne volim baš penjanje po brdima. Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma 230672

Sigurna sam, da ako sad poćneš polako od "onih najbližjih" i nastaviš tako, za 10 godina bit ćeš "ultimativna autoriteta" (to ti je one što kažu Amerikanci - ultimate authority) za sempiće u Hrvatskoj.

Ostavi brda sa mina za poslije! Tamo ide samo Francuz Gerard Dumont, njemu ni mine ne smetaju.

Stvarno mi je nekako ćudno, nekih 500 kilometara od mog doma u 3. milenijumu ima mina! Nije se to trebalo i smelo dogoditi!!! Vratite nam JUGU, kroz koju smo potovali bez pasoša i bez brige!!!!
I'm the 1
I'm the 1
Admin

Number of plants : 2.000 Posts : 5336
Join date : 2008-06-14
Location : Ljubljana, Slovenia, European Union

Back to top Go down

Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma Empty Re: Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma

Post by Marko.D Fri Jan 15, 2010 2:48 pm

Za determiniranje vrsta treba dobro poznavati morfologiju, a ono što je danas još bitnije su i molekularne metode. Do sada se nisam usmjeravao u ta područja jako detaljno, ali ako ikada budem sigurno ću prvo proučavati Sempervivume.
Mogu biti ponosan što imam tu sreću da studiram na fakultetu gdje se rade takve stvari, ali mi možda nedostaje volje (jer me zanima sve i svašta_Smile

U bazi biljaka Hrvatske sam našao sljedeće vrste:
http://hirc.botanic.hr/fcd/ShowResults.aspx?hash=299958458

i jednu vrstu Jovibarbe s podvrstom:
http://hirc.botanic.hr/fcd/ShowResults.aspx?hash=-1112671204

Nadam se da je pomoglo

(skužio sam da linkovi nekad ne rade. samo u tražilicu gdje piše ime roda upišite Sempervivum ili Jovibarba)


Last edited by Narcoleptic on Sat Jan 16, 2010 2:03 pm; edited 1 time in total
Marko.D
Marko.D
Golden Rosette
Golden Rosette

Number of plants : 200 Posts : 354
Join date : 2008-10-05
Location : Jaksic, Croatia

Back to top Go down

Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma Empty Re: Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma

Post by Marko.D Fri Jan 15, 2010 2:53 pm

Evo još nekih lokacijskih podataka o Sempervivumima u Hrvatskoj:
http://stalikez.info/fsm/semp/site/yougo_fr.php#sm_14
Marko.D
Marko.D
Golden Rosette
Golden Rosette

Number of plants : 200 Posts : 354
Join date : 2008-10-05
Location : Jaksic, Croatia

Back to top Go down

Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma Empty Re: Hrvatska - 4 vrste avtohtonih Sempervivuma

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum