International Sempervivum forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Crvi koji jedu Sempervivume?

2 posters

Go down

Crvi koji jedu Sempervivume?  Empty Crvi koji jedu Sempervivume?

Post by I'm the 1 Wed Jun 08, 2011 7:59 am

Crvi koji jedu Sempervivume?  Fd5b1cb19e620baf66893cdc18171095 Pitanje:


Već drugu godinu zaredom mi nešto jede čuvarkuće. Imam ih na balkonu u teglama. Šteta nije jako velika, ali mi ih je već nekoliko stradalo. Jučer sam ulovila krivca, crvića cca 5 mm dugačkog. Malo sam zbunjena jer nigdje nisam naišla na sličan problem. Otkud je došao i kako da ih se riješim ako ulovim još kojeg? Jel imao netko sličnih problema?

Crvi koji jedu Sempervivume?  Cc4285285a8fe31bd7febcaddee96abf Odgovor:

Sempervivumi u teglama na balkonu nisu izloženi vremenskim neprilikama kao oni, koji rastu u vrtu ili slično. Zato supstrat u teglicama nudi idealne uvijete raznoraznim štetnicima. Pošto se substrat ne smrzne par puta preko zime, oni imaju idealne uslove i za prezimljavanje.

Prvo: FIZLIK (to je riječ iz nekog starog yugo filma, a znači "fizička likvidacija") - potamani što možeš više te nemani nekom pincetom ili slično.

"Bio varianta": Ako crvić dolazi iz zemlje, otresi svu zemlju sa korijena (baci je u smeće, ne na kompost!!!) i posadi ih u nov supstrat.

Druga, ne tako "bio varianta" - u biljnoj ljekari raspitaj se za neko kemičko sredstvo za zaštitu bilja. (Za nju mislim, da je bolja!)

U pitanju je možda i ličinka kojeg letečeg insekta, pa se šteta dešava samo ljeti odnosno u doba razmnožavanja te nemani. Možda "živi" u rupici, koju je napravila u list? Sve oštećene listove trebaš otstraniti sa biljke.







I'm the 1
I'm the 1
Admin

Number of plants : 2.000 Posts : 5336
Join date : 2008-06-14
Location : Ljubljana, Slovenia, European Union

Back to top Go down

Crvi koji jedu Sempervivume?  Empty Re: Crvi koji jedu Sempervivume?

Post by Marko.D Wed Jun 15, 2011 11:31 pm

Izgleda da sam imao problema sa svime, osim s time.

Ako se radi o ličinkama letećeg insekta, znam da ljudi znaju staviti u blizinu neke žute ljepljive trake ili meni draže rješenje, Drosere.
To su biljke mesožderke koje hvataju gomile malih kukaca.
Marko.D
Marko.D
Golden Rosette
Golden Rosette

Number of plants : 200 Posts : 354
Join date : 2008-10-05
Location : Jaksic, Croatia

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum