International Sempervivum forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada?

3 posters

Go down

Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada? Empty Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada?

Post by I'm the 1 Thu Sep 25, 2008 11:29 am

Kao što mnogi od vas već dobro znate, čuvarkuća posle cvatnje propada - osuši se i odumire.

Mnogi su me pitali kako spasiti čuvarkuću, kako sprečiti gubitak biljke koja je počela rasti u visinu in formirati cvijet.

Odgovor jest: to se nemože.

Na žalost svaka čuvarkuča za nekoliko godina procvate i odumire. (Doista, neke od njih poznate su po tome što brzo procvatu, a druge opet po suprotnom - naprimjerice Oddity).

Do cvatnje čuvarkuća je trebala napravit mnoštvo malih čuvarkućica...

Budite pažljivi kod kupnje čuvarkuća i kod razmjene: nikad ne kupite čuvarkuću ako je samo jedna biljka u tegli ... Ta bi mogla procvat i izgubili biste još tu jednu.

A što se tiće razmjene, ja uvjek šaljem mlade biljke koje su izrasle te iste godine. Ako pošaljem stariju biljku primaocu moglo bi se desit baš ono što nitko ne želi - da je izgubi zbog cvatnje ...
I'm the 1
I'm the 1
Admin

Number of plants : 2.000 Posts : 5336
Join date : 2008-06-14
Location : Ljubljana, Slovenia, European Union

Back to top Go down

Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada? Empty Re: Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada?

Post by I'm the 1 Tue Sep 04, 2012 9:02 am

Neki naviode, da se čuvarkuća ipak može spasiti od propada.

Naime ČISTIM nožem odrežete 2/3 biljke čim se ona počne izdužavati. Ostatak izgleda k'o "posleratna" čuvarkuća, no ona će ipak baciti mlade ... Tako to u teoriji. Meni još nikada nije uspjelo!
I'm the 1
I'm the 1
Admin

Number of plants : 2.000 Posts : 5336
Join date : 2008-06-14
Location : Ljubljana, Slovenia, European Union

Back to top Go down

Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada? Empty Re: Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada?

Post by Marko.D Thu Sep 06, 2012 4:29 pm

Ja se moram pohvaliti da meni je uspjelo i to kod
vrste S. wulfenii koja je poznata po tome što rijetko daje mladice.
Imao sam 1 rozetu koja je htjela cvjetati, i pomislio sam da nemam što izgubiti ako odrežem cvijet tj. do cvijeta nije došlo jer sam ju odrezao čim se počela izduživati. Ubrzo su se na mjestu reza pojavile 3 sijamske rozete koje sam nakon što su dovoljno narasle razdvojio i zakorijenio.
Sada imam 3 rozete i jedna je odlučila biti toliko milostiva da je dala i mladice...

Tu je i fotografija moje biljke:
https://sempervivum.aforumfree.com/t251-s-wulfenii-photos
Marko.D
Marko.D
Golden Rosette
Golden Rosette

Number of plants : 200 Posts : 354
Join date : 2008-10-05
Location : Jaksic, Croatia

Back to top Go down

Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada? Empty Re: Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada?

Post by natalija Thu Sep 06, 2012 10:02 pm

Marko odlično, baš mi je drago da ti je uspjelo.
Da sam bar bila pažljivija pa pročitala ovo prije nego mi je jedna (jedina) crvena otišla u cvijet nedavno...

natalija
Silver Rosette
Silver Rosette

Posts : 63
Join date : 2011-04-06

Back to top Go down

Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada? Empty Re: Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada?

Post by I'm the 1 Fri Sep 07, 2012 11:41 am

Uf, Marko! Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada? 918654 Meni propalo već jedno 3 puta zaredom ... Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada? 954191
I'm the 1
I'm the 1
Admin

Number of plants : 2.000 Posts : 5336
Join date : 2008-06-14
Location : Ljubljana, Slovenia, European Union

Back to top Go down

Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada? Empty Re: Kako spasiti cuvarkucu koja cvate od propada?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum