International Sempervivum forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Izdužavanje rozeta i učestalost zalijevanja

2 posters

Go down

Izdužavanje rozeta i  učestalost zalijevanja Empty Izdužavanje rozeta i učestalost zalijevanja

Post by I'm the 1 Sun Jul 03, 2011 12:05 pm

Evo, pitanje, kojeg sam dobila po mailu, a vjerovatno će odgovor zanimati još nekoga:

Imam više primjeraka i rozetice od jednih su se počele izduživati, a druge su normalne, imaju sunce veći dio dana, od ranoga jutra, pa tamo negdje do 13:00-14:00h..nalaze se u mješavini humusa,pijeska i sitnog šljunka i zalijevam ih jednom tijedno.

Da li mislite da bi ih trebao češće zalijevat? Ili ih premjestiti u drukčiju zemlju? i da li smiju biti na direktnom suncu, bez obzira ššto su neke od njih tek posađene?


Što se tiče izduživanja rozeta, u ovo doba godine to je znak, da će procvatati.

A što se tiće zalijevanja Izdužavanje rozeta i  učestalost zalijevanja 311883 teško je dati pravi odgovor - naime, ako su sempići primjerice na terasi, sklonjeni od svake kiše, a temperature su visoke, takvo zalijevanja je o.k. No, ako su sempići posađeni u vrtu i izloženi kiši NE TREBA IH ZALIJEVATI OSIM O SUŠNOM RAZDOBJU! Sempervivumu su, ne zaboravimo, sukulenti!

Substrat je o.k., ne trebate brinuti!

I'm the 1
I'm the 1
Admin

Number of plants : 2.000 Posts : 5336
Join date : 2008-06-14
Location : Ljubljana, Slovenia, European Union

Back to top Go down

Izdužavanje rozeta i  učestalost zalijevanja Empty Re: Izdužavanje rozeta i učestalost zalijevanja

Post by natalija Sat Mar 10, 2012 8:01 am

Moje pitanje se odnosi na suho lišće koje se s vremenom stvori oko, tj. ispod rozetice čuvarkuće.
Jutros sam se uhvatila malo šminkanja par teglica sa čuvarkućama i pri presađivanju sam im odstranila to suho lišće. Nadam se da sam dobro napravila.

natalija
Silver Rosette
Silver Rosette

Posts : 63
Join date : 2011-04-06

Back to top Go down

Izdužavanje rozeta i  učestalost zalijevanja Empty Re: Izdužavanje rozeta i učestalost zalijevanja

Post by I'm the 1 Sun Mar 11, 2012 5:39 am

Suho lišče treba na proljeće odstraniti, jer inače u njemu gostuje svašta, od mrava do vunenih uši ....
I'm the 1
I'm the 1
Admin

Number of plants : 2.000 Posts : 5336
Join date : 2008-06-14
Location : Ljubljana, Slovenia, European Union

Back to top Go down

Izdužavanje rozeta i  učestalost zalijevanja Empty Re: Izdužavanje rozeta i učestalost zalijevanja

Post by natalija Sun Mar 11, 2012 6:45 am

Super, neka sam nešto pogodila. Bojim se da ću se zbog suše i redukcija vode samo čuvarkućama i moći baviti ovo ljeto.

natalija
Silver Rosette
Silver Rosette

Posts : 63
Join date : 2011-04-06

Back to top Go down

Izdužavanje rozeta i  učestalost zalijevanja Empty Re: Izdužavanje rozeta i učestalost zalijevanja

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum